W inteligentnym mieście żyje się lepiej!

Dziś truizmem już jest stwierdzenie, że w inteligentnym mieście żyje się lepiej wszystkim. Dziś można zapytać: „Kiedy rozwiązania SMART będą dostępne tuż obok mnie…?”, a może raczej: „Które rozwiązania są już SMART”?

Zacznijmy od podstaw… Internet rzeczy (ang. Internet of Things, IoT) bazuje na trzech pojęciach: zawsze (anytime), wszędzie (anyplace), z wszystkim (anything). Pojęcie to zakłada, że w sieć można połączyć niemal wszystkie rodzaje urządzeń, które będą dostarczać użytkownikom niezliczoną ilość nowych możliwości.

W skrócie można napisać: rozwiązania SMART pomagają i ułatwiają codzienne życie. Dzięki nim samorządy zwiększają swoją wydajność, a przedsiębiorcy oszczędzają więcej środków, które mogą spożytkować na dalsze inwestycje.

Wyścig Inteligentnych Miast już się rozpoczął. Z jakich rozwiązań SMART już korzystamy w polskich miastach? Najczęściej są nimi:

– ogólnodostępne strefy WIFI,
– zintegrowane systemy monitoringu,
– inteligentne liczniki energii,
– miejskie wypożyczalnie rowerów,
– strefy park and ride,

– ITS (Inteligentny System Transportowy),

– efektywne zarządzanie zasobami komunalnymi i ich inteligentne pomiary (tzw. Smart Metering),

– system informacji miejskiej,

– usprawnienie działań w sektorze zdrowia (szpital w smartfonie: monitoring karetek, szybszy czas dojazdu do pacjentów).

Co ciekawe, już w 2016 roku IoT stał się największym rynkiem branży IT wartym ponad 200 miliardów dolarów, generując dziesiątki tysięcy eksabajtów danych. Szacuje się, że do 2020 roku rynek IoT w Europie Centralnej i Wschodniej będzie wart ponad 24 mld dolarów, a więcej niż połowa ruchu w sieci będzie pochodzić nie z komputerów, tabletów czy smartfonów, ale z czujników i urządzeń, na bazie których będą budowane inteligentne rozwiązania.

Zakłada się, że wśród zastosowań najbardziej popularnych w naszej części Europy znajdą się: handel, digital signane, monitoring przesyłek, procesy produkcyjne, smart grid (energetyka), inteligentne systemy transportowe, śledzenie i zabezpieczanie pojazdów, smart home, smart grid (gaz), budynki inteligentne, connected vehicles oraz personal wellness.

Zaletą wdrożenia rozwiązań IoT jest fakt, że nie wymagają one własnych zasobów oraz specjalnej infrastruktury IT, gdyż funkcjonują w oparciu o dane pochodzące z chmur obliczeniowych i systemów subskrypcyjnych.

Wyzwaniami związanymi z IoT są natomiast: rozproszone wdrożenia, niejednorodny poziom gotowości technologicznej, zagadnienia bezpieczeństwa, brak tzw. dobrych praktyk, zmiany organizacyjne, brak ram prawnych.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *