Chile – dobre miejsce na rozwój polskiego biznesu – opinia Wojciecha Szuberta

Prowadzenie biznesu na kontynencie iberoamerykańskim wbrew pozorom nie jest trudne.
O Chile mówi się nawet, że to „Niemcy Ameryki Południowej”, czyli najlepsze miejsce  dla handlu.  Dzieje się tak dzięki przejrzystym przepisom, stabilnemu rynkowi oraz licznym umowom handlowym, które dają gwarancję zerowej stawki celnej ponad 96% towarów.

Jeśli chodzi o eksport w Chile, największe  grupy towarowe to: urządzenia mechaniczne, maszyny elektryczne i części do nich,  produkty przemysłu chemicznego i tworzywa sztuczne oraz produkowane z nich artykuły.

W 2016 roku wartość towarów sprzedanych do Chile wynosiła 354,5 mln PLN.

Jeśli chodzi o import, przeważają tu produkty pochodzenia roślinnego, żywe zwierzęta i produkty pochodzenia zwierzęcego, metale nieszlachetne i przygotowywane z nich artykuły.
W 2016 roku do Polski sprowadzono towary o wartości 593,4 mln PLN.

W kwestii relacji handlowych, istotną kwestią jest sposób prowadzenia interesów przez Chilijczyków. Zdecydowanie preferują oni politykę bilateralną oraz regionalne i multiregionalne umowy handlowe, co skutkuje rosnącą wymianą handlową tego kraju.

Dlaczego warto robić biznes z Chilijczykami? Ich rynek posiada wiele mocnych stron. Są to m.in.:

– wysoka siła nabywcza społeczeństwa,
– unormowana, stabilna sytuacja ekonomiczna oraz społeczno- polityczna,
– wysoki wskaźnik wolności gospodarczej,
– pewna gospodarka,
– jasny system prawny,
– brak istotnych ograniczeń w handlu,
– bardzo chłonny rynek.

Istnieją oczywiście również słabe strony: duża odległość,  nierówności społeczne czy słaba rozpoznawalność polskich produktów, ale na tle wszystkich korzyści, prowadzenie interesów z Chile wciąż wydaje się być opłacalne.

Na rynku chilijskim najlepiej sprawdzają się polskie firmy z zapleczem technologicznym. Duże szanse na powodzenie ma branża lotnicza, przemysł zbrojeniowy, gospodarka morska, sektor odnawialnych źródeł energii i branża wydobywcza.

Dobre prognozy przewidywane są też dla chilijskich inwestycji. Dużą rolę odgrywa tu organizacja CIEChile, która aktywnie wspiera tamtejszych przedsiębiorców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *